Ranking jednej lokaty - założenia

Ranking jednej lokaty to przewrotna nazwa, gdyż w zasadzie jest to "ranking" jednoelementowy. Rankingów lokat można w internecie znaleźć wiele. Czasem są bardzo rozbudowane, czasem prezentują nieaktualne dane, czasem pojawiają się tam gwiazdki. Dlatego postanowiłem stworzyć miejsce, gdzie będzie prezentowana na bieżąco jedna, jedyna pozycja, produkt który na daną chwilę uważam za najlepszy na rynku. Przyjąłem przy tym pełne założenia, z którymi należy się koniecznie zapoznać.
 1. Wybieram lokatę (bądź w uzasadnionych przypadkach rachunek oszczędnościowy) oferowaną przez bank działający w Polsce . Nie interesuje mnie oferta SKOKów, ani innych instytucji.
 2. O wyborze decyduje wysokość oprocentowania, ale pomijam oferty dla nowych klientów, bądź też takie, które wymagają spełnienia ekstra warunków (założenie konta, depozyt w kwocie 1mln zł itp).
 3. Nie interesują mnie oferty wymagające równocześnie zakupu innych produktów (np. funduszy inwestycyjnych).
 4. Pomijam oferty ze zmiennym oprocentowaniem.
 5. Wybieram lokaty o stosunkowo krótkim okresie obowiązywania (maksymalnie 12 miesięcy), wychodząc z założenia, że nie warto blokować oszczędności na dłużej. Lepiej tak zarządzać środkami, aby zawsze mieć pieniądze w momencie pojawienia się atrakcyjnych propozycji. Przy takim samym poziomie oprocentowania wygrywa propozycja na krótszy okres.
 6. Ewentualne odstępstwa od powyższych punktów zawsze będą uzasadnione w opisie produktu.
Ranking powstaje z najwyższą starannością, niemniej chciałbym w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć, że informacje prezentowane na tym blogu to subiektywne, prywatne opinie jego autora. W żadnym wypadku nie stanowią one rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).


W ramach zabawy będę opisywał jaka jest historia symbolicznego 1.000zł, które ulokuję zgodnie z własnymi propozycjami. Po jakimś czasie ocenimy jakie średnio oprocentowanie udało się uzyskać i jak to wygląda w konfrontacji z rynkiem.


  data bank oprocentowanie saldo na początek saldo na koniec okres lokaty koniec lokaty
  19 maja 2014 Ideabank 3,75% 1.000zł
  4 miesiące 18 września 2014

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz